Ученички парламент

Ученички парламент је репрезентативно тело унутар школа широм Србије, које оснивају, бирају и чине сами ученици. Његово оснивање, мада није обавезно, слободно је и законски гарантовано, а школа у оквиру које парламент функционише дужна је да обезбеди слободу организовања. Ученички парламент је и први корак ка демократији, јер се кроз учешће у његовом раду млади уче уважавању различитости, култури дијалога и осталим вредностима демократије.

Ученички парламент своју улогу и значај за младе потврђује кроз промоцију и унапређење њихових права и интереса, али и подстицањем друштвеног активизма младих. На састанцима се предлажу теме за које су сви ученици заинтересовани и које се односе на боље услове организације живота у школи. Преко својих представника у Ученичком парламенту ученици износе своје мишљење али и предлажу идеје, разматрају сарадњу ученика и наставника. Ученици се на овај начин обавештавају и о свим важним питањима од посебног значаја за њихово школовање.

Чланови парламента су ученици седмог и осмог разреда. Своје представнике бирају њихова одељења. Председник и заменик се бирају гласањем између изабраних ученика. Записничара именује председник.

Ђачки парламент је важан јер:

•      Гарантује основне слободе ученика
  •      Омогућава лични развој ученика
  •      Пружа могућност колективног одлучивања и тимског рада
  •      Омогућава бољу комуникацију и доприноси бољим односима у школи
  •      Омогућава развој демократске културе
  •      Омогућава боље информисање и размену идеја