О Бранку

Лични подаци

Датум рођења
3. октобар 1915.

Место рођења
Доња Мутница, код Параћина, Краљевина Србија

Датум смрти
8. август 1941. (25 год.)

Место смрти
Космај, Србија

Професија
студент агрономије

Деловање

Члан КПЈ од 1936.

Учешће у ратовима
Шпански грађански рат
Народноослободилачка борба

У току НОБ
члан Главног штаба
НОП одреда Србије

Херој

Народни херој од
9. маја 1945.

EDUBIN0339.png
EDUBIN0338.png
EDUBIN0337.png
Ко је био Бранко...

Биографија
Бранка Крсмановића

Бранко Крсмановић је рођен 3. октобра 1915. године у селу Доња Мутница, код Параћина. После завршетка основне школе и гимназије, уписао се на Београдски универзитет, а касније је прешао у Праг и тамо наставио студије. У Прагу је 1936. године изабран за председника Југословенске студентске самоуправе. Исте године у Прагу примљен је у чланство Комунистичке партије Југославије.

У јесен 1936. године је преко Прага упућивао југословенске студенте – добровољце у Интернационалне бригаде које су се бориле за одбрану шпанске републике од војне побуне. Крајем 1937. године и сам је кренуо у Шпанију, где је као борац ступио у батаљон „Димитров“, у коме је тада било двадесет пет југословенских студената. С овим батаљоном борио се на Харамском фронту, југоисточно од Мадрида. Пет месеци касније у Шпанској републиканској армији завршио је официрску школу у Позбрубију, код Албасетеа. После тога је произведен у чин потпоручника и постављен за политичког комесара противтенковске батерије, која је била састављена од добровољаца из Југославије. У борбама на централном и Арагонском фронту, ова батерија стекла је глас и славу најбоље противтенковске јединице у целој Шпанској републиканској армији. Убрзо после тога, унапређен је у чин капетана. У једној ноћној борби рањен је у ногу, па је пребачен у Француску на лечење. Када је излечио ране, француске власти су га упутиле у концентрациони логор Гирс.

Из Француске се вратио у Југославију почетком 1941. године. На граничном прелазу из Италије сачекали су га полицајци, ухватили у возу и спровели у Београд. У београдском затвору „Главњача“ провео је тридесет пет дана, после чега је протеран у Параћин24. марта 1941. године. Два дана касније, за њим је среском начелнику стигла депеша да га одмах спроведе у Београд. Пошто је 27. марта дошло до обарања владе ЦветковићМачек, формирања нове владе армијског генерала Душана Симовића и раскидања пакта са Нацистичком Немачком, Бранко није ни спроведен у Београд. У Параћину је остао до половине маја 1941. године, када је илегално дошао у Београд, где је живео до доношења одлуке ЦК КПЈ о дизању устанка.

Још априла 1941. године у Србији је формиран Војни комитет у који је, поред осталих (Спасеније Цане БабовићСретена Жујовића Црног и Филипа Кљајића Фиће), ушао и Бранко Крсмановић. Задатак комитета био је прикупљање оружја и организаторско-пропагандне и друге припреме за дизање устанка. Одмах после доношења одлуке ЦК КПЈ (4. јула 1941. године) о дизању устанка против окупатора, образован је Штаб НОП одреда Србије, касније Главни штаб НОП одреда Србије, у који су ушли – Сретен ЖујовићРодољуб ЧолаковићФилип Кљајић ФићаНикола Груловић и Бранко Крсмановић. Као искусан борац, проверени борац и револуционар и члан Главног штаба НОПО Србије, Крсмановић је врло често путовао по целој Србији, нарочито ПоморављуШумадији и западној Србији, где је стварана слободна територија. Врло активно је учествовао у стварању првих партизанских јединица – Беличке партизанске чете Крагујевачког партизанског одредаПрвог и Другог шумадијског партизанског одреда и других.

Немци су, августа 1941. јаким снагама опколили Космај и избили на врх планине, да би пронашли и уништили Космајски партизански одред. Тог дана на Космају се нашла само десетина Младеновачке партизанске чете. Тада је погинуо и Бранко Крсмановић.

Указом Председништва Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије (АВНОЈ), 9. маја 1945. године, међу првим борцима Народноослободилачке војске, проглашен је за народног хероја.